Дома Фудбал Германија Tренерот на Лајпциг објасни зошто Елмас не е стартер

Tренерот на Лајпциг објасни зошто Елмас не е стартер

Денеска од 18:30 часот Лајпциг ќе игра против Баерн Минхен. Елиф Елмас ќе биде во составот за овој натпревар, но со оглед на досегашната негова ситуација мала е веројатноста дека ќе биде стартер, па би требало шанса да чека одк лупата.

Елмас се уште не заиграл за Лајпциг од почеток и добива минути во завршницата од натпреварите, дури може да се каже и помалку од она што го имаше во Наполи, а во Лајпциг пристигна со цел да игра повеќе.


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


„Воопшто не е лесно кога ќе дојдете тука во зимскиот преоден рок и пред себе имате сериозна задача.

Елмас стратегиски е добар фудбалер, може да ја забрза и забави играта. Но, мора да работи на свои должности на секој дел од теренот, како постигнувањето голови и клучните додавања. Го има тоа до Наполи, меѓутоа треба да се поврзе и со овој тим“, изјави тренерот Марко Росе.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Германија

Проверете

Премиер лигата ќе воведе полуавтоматски офсајд

Англиската Премиер лига од следната сезона ќе има уште една новина која е поврзана со упот…