Дома Фудбал Германија Oва е за историја: Имаа 84.5% посед на топка, 30 удари на гол, играч повеќе и изгубија 1:2

Ниту 30 удари на гол, играч повеќе од 77-та минута и рекордни 84.5 посед на топка не му помогнаа на Штудгарт да го избегне поразот последниот тим во Бундес лигата 2, Вехен Веисбаден.

Штудгарт иизгуби со 2:1, а Вехен ја запиша само втората победа во сезона и овој натпревар сигурно ќе биде запишан во германската историја. Домаќинот прими гол уште во третата минута, во 11-та стигнаа до изедначување, но само седум минути подоцна гостите ги шокираа навивачите на „Мерцедес-Бенз Арената“.

Стрелец на два та гола за гостите беше Мануел Шафер.

Поседот од 84.5% на Штудгарт е рекорд во 2-та Бундес лига, но тоа не беше доволно да го избегнат вториот пораз во сезоната.