Дома Останати Кошарка Oфицијално: Македонија по пет години ќе има претставник во Евролигата!

Oфицијално: Македонија по пет години ќе има претставник во Евролигата!

Како и што се најавуваше, челниците на Евролигата ги исклучија руските екипи ЦСКА Москва, Зенит и Уникс Казан за сезоната 2022/2023. Така во ова натпреварување ќе има македонски претставник после долго време.

На местото на овие екипи влегоа Виртус Болоња како освојувач на Еврокупот, Партизан како вицешампион во АБА лигата и Валенсија на нашиот Ненад Димитријевиќ.


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Покрај овие екипи кои влегуваат стандардно тука ќе се натпреваруваат: Реал Мадрид, Олимпијакос, Барселона, Ефес, Фенербахче, Алба Берлин, Монако, Олимпија Милано, Басконија, Црвена Звезда, Асвел, Макаби Тел Авив, Панатинаикос и Жалгирис.

Последен пат кога еден македонски кошаркар играл во Евролигата беше пред пет години кога Перо Антиќ настапуваше за Фенербахче, таа 2016/2017 турскиот гигант стана и шампион.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Кошарка

Проверете

Му пресуди спектакуларниот настап на Нено: Рајковиќ доби отказ во ЦСКА

Eден од најдобрите македонски кошаркарски тренери, Емил Рајковиќ повеќе не е тренер на ЦСК…