Дома Македонски спорт Мак ракомет Oстанува на тронот: Рекордот на Лазаров од 2009 нема да биде срушен и на овој Мундијал

Oстанува на тронот: Рекордот на Лазаров од 2009 нема да биде срушен и на овој Мундијал

Во завршницата од Мундијалот станува јасно дека рекордот на Кирил Лазаров со 92 гола на Мундијалот во 2009 година нема да биде загрозен.

Најдобар стрелец на турнирот после шест одиграни натпревари е Франис Марцо од Катар кој зад своето име има 53 гола. Па со тие 53 тешко е да се зерува дека Марцо или неговите најблиски конкуренти ќе го загрозат рекордот на Кире.

Зад Марцо на првата и втората позиција следуваат Сандер Сагосен (50) од Норвешка и Александар Шмид од Швајцарија (44).

Ако ни е за утеха за нашиот лош настап на турнирот на кој завршивме на 23. позиција барем Лазаров нема да биде симнат од тронот.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак ракомет

Проверете

„Марка“ открива: Меси донесе одлука за својата иднина!

Иднината на Лионел Меси е главна тама во спортските медиуми веќе подолго време, бидејќи не…