Дома Македонски спорт Мак баскет Moменти кои не се забораваат: Пред девет години – ЛЕЛЕ ШТО НАПРАВИВМЕ!

Moменти кои не се забораваат: Пред девет години – ЛЕЛЕ ШТО НАПРАВИВМЕ!

Кошаркарската репрезентација на Македонија пред девет години го направи најголемиот успех со совладувањето на селекцијата на Литванија и пласманот во полуфиналето на Европското првенство.

Веројатно секој Македонец се сеќава на зборовите на херојот од овој натпревар Владо Илиевски: „Леле, леле што направивме! Но, и на легендарниот коментар на Игор Трпески, коментаторот на овој натпревар кој со вистинска емоција извикуваше; „Тројка, Тројка…“.

Ова се моменти кои засекогаш ќе останат запишани во аналите на македонскиот спорт. За жал сега македонската кошаркарска репрезентација е далеку од своите најдобри денови.

Во продолжение да се потсетиме на моментите кои го наежуваат секој МАКЕДОНЕЦ…

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак баскет

Проверете

Супер Јапонија! Чупиќ во последните секунди спречи сензација на СП!

Веројатно најдобриот натпревар до сега на Светското првенство го одиграа Хрватса и Јапониј…