Дома Останати Кошарка НБА Joкиќ по историскиот настап: Статистиката не ми е важна

Joкиќ по историскиот настап: Статистиката не ми е важна


Викенд на градски дерби дуели: Арсенал - Тотенхем и Атл.Мадрид - Реал М. ↓↓↓


Денвер го врати водството во финалната серија од НБА лигата и поведе против Мајами со 2:1, изминатата вечер тимот на Јокиќ славеше со 94:109.

Фантастичен настап имаше Никола Јокиќ кој натпреварот го заврши со 32 поени, 21 скок и 10 асистенции и така стана првиот кошаркар кој во една финална серија успеал да има повеќе од 20 поени, 20 скока и 10 асистенции.

Неговиот историски настап е една од главните теми во спортските медиуми во САД, но Јокиќ не се оптеретува премногу со статистиката.

„Статистиката не ми е многу важна. Мило ми е што победивме, тоа беше многу важен натпревар, ќе беше лошо ако загубевме два меча во серија. Сега треба да победиме и на следниот натпревар, тоа е единствениот начин на кој размислуваме за да дојдеме до целта“, изјави Јокиќ.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In НБА

Проверете

Вакво нешто во Премиер лигата се нема случено цели 60 години

Викенд на градски дерби дуели: Арсенал - Тотенхем и Атл.Мадрид - Реал М. ↓↓↓ Манчестер Јун…