Дома Останати Тенис Eве како би изгледала АТП листата ако не беше казната на Вимблдон

Eве како би изгледала АТП листата ако не беше казната на Вимблдон

Тенисерите на Вимблдон немаа шанса да бранат бодови како минатата сезона, откако АТП донесе таква одлука поради суспензијата на руските и белоруските тенисери од раководството на турнирот.

Најголема штета доживеа Новак Ѓоковиќ, кој загуби дури 2.000 бодови, иако ја освои титулата, а со тоа имаше и пад од неколку позиции на АТП-листата.

Србинот падна од четвртата до седмата позиција и остана без 2.000 бодови, па сега е далеку зад првопласираниот Русин Данил Медведев.

Доколку АТП доделуваше бодови сега ситуацијата ќе беше драстично поинаква. Прв ќе беше Медведев со 7.775 бодови, Надал ќе имаше 6.885 бода на втората позиција, по што ќе следеше Александер Зверев со 6.850, Ѓоковиќ ќе беше четврти со 6.770, а Стефанос Циципас со 5.240 бода ќе беше во топ-5.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Ѓоковиќ откри дали сака да игра на Австралија Опен

Новак Ѓоковиќ потврди дека сака да игра во Австралија следната година. Во јануари Новак бе…