Дома Останати Кошарка Aмериканците елиминирани од СП! (ВИДЕО)

Aмериканците елиминирани од СП! (ВИДЕО)

Кошаркарската репрезентација на Франција се пласираше во полуфинале на Светското првенство откако денес ги победија Американците со резултат 79:89.

Првиот период донесе изедначена кошарка на двете страни. Двата тима имаа период на игра во кои беа подобри и кога го менуваа водството, а после првите 10 минути резултатот гласеше 10:10.

Французите меѓутоа во текот на втората чевртина имаа предност. Играа добро во одбраната погодуваа шутеви и на одмор отидоа со предност 39:45.

Имаше Франција во текот на третиот период на неколку пати плус десет. Гобер и Форниер играа навистина одлично додека на другата страна Донован Мичел беше расположен и го одржуваше САД во игра, па на нешто повеќе од две минути до крајот погоди за изедначување на 60:60.

Американците го превземаа водството и во последната четвртина влегоа со предност од три поени 66:63.

Франција изедначи на четири минути пред крајот (76:76).

Форниер погоди за водство, па Гобер изведе забивање за 76:80 на три минути пред крајот.

До крајот со одличната одбрана во клучните моменти ја зголемија предноста и така ги срушија Американците. Форниер и Гоберт постигнаа по 22 и 21 поен кај Франција, додека кај САД Мичел уфрли 29.