Дома Фудбал Франција Мбапе вчера стигна до голем јубилеј

Мбапе вчера стигна до голем јубилеј

ПСЖ вчера се пласираше во осминафиналето од Купот на Франција.

Парижаните со 0:4 беа убедливи против нисколигашот Ванес и така се пласираа во следната фаза. Натпреварот го отвори Кимпембе за во второто полувреме со три гола работите да ги реши Килијан Мбапе кој погодуваше во 59, 71 и 76 минута.

Со овој хет-трик Мбапе стигна до голем јубилеј – 200 голови во кариерата.

Најмногу постигна играјќи за ПСЖ (149), 27 постигна за Монако, додека 24 постигна во дресот на репрезентацијата на Франција со која го освои Мундијалот во Русија и минатото издание на Лигата на Нации.

Мбапе пред две недели наполни 23 години и секако ова за него е големо достигнување во кариерата. Како што сега стојат работите многу веројатно дека наредната сезона ќе го гледаме во дресот на Реал Мадрид каде што може да пристигне како слободен играч.