Дома Македонски спорт Мак ракомет Во драматична завршница Вардар поразен во Загреб

Во драматична завршница Вардар поразен во Загреб

Вардар на гостувањето во Загреб го претрпе седмиот пораз во Лигата на шампиони оваа сезона (23:22).

Загреб добро го отвори мечот и поведе со 2:0, а таа предност ја одржуваше до 15-та минута. Потоа Вардар направи серија и поведе, но домаќините брзо вратија, па на полувреме се замина со резултат 14:12.

Се за новиот формат во Лигата на Шампиони! ↓↓↓

Во второто полувреме Вардар го сврте повторно резултатот и дојде до водство од 21-18. Но Загреб подобро се снајде во финишот и на крајот успеа да дојде до победата од 23-22.

Дибиров и Тото беа најпрецизни со по четири постигнати голови кај Вардар, додека во редовите на Загреб најдобри беа Чупиќ со пет и Мандиќ со четири гола.