Дома Фудбал Репрезентации Куп на Конфедерации: Португалија и Мексико први полуфиналисти! (Видео)

Куп на Конфедерации: Португалија и Мексико први полуфиналисти! (Видео)

Од групата А место во полуфиналето обезбедија шампионите на Европа и Средна Америка.

Португалија и Мексико во последното коло забелжија победи иако им беше доволен и бод за обезбедување на пласманот.

Дербија во Мадрид и Минхен: Последна шанса за Тен Хаг? ↓↓↓

Португалците без поголеми проблеми славеа над Нов Зеланд во Санк Петерзбург со 4:0.

Кристиано Роналдо од пенал ја доведе Португалија во водство после нешто повеќе од половина час игра, Бернардо Силва зголеми на 2:0, а „покер“ се погрижија Андреа Силва и Нани во финишот од натпреварот.

Во исто време во Казањ, Русија беше од  Мексико со 2:1.

Русите поведоа со голот на Семедов кон средината на првото полувреме, а само пет минути подоцна Араухо изедначи на 1:1, што беше резултат со кој се замина на полувреме.

Пресвртот се случи после само седум минути игра во во вториот дел, а главен вивновник беше голманот Игор Анкифев, лошата реакција на рускиот голман знаеше да ја искористи Лозано.