Дома Топ вести Мајорка се врати со сепктакуларен пресврт и повторно ќе игра во Ла Лига! (ВИДЕО)

Фудбалерите на Мајорка ќе играат во Ла Лига наредната сезона.

Еден од најпопуларните шпански тимови во финалето го совлада Депортиво Ла Коруња со 3:0 и така после шест години се врати во Ла Лига.

Депортиво на Мајорка стигна со два предност од првиот натпревар. Требаше само да се одбранат, но не успеаа во тоа и Мајорка успеа да обезбеди враќање во Ла Лига.

Поведоа домаќинитњ во 21-та минута, стрелец на голот беше Анте Будимир. Тој резултат на семафорот стоеше до 62-та минута кога го видовме најубавиот гол на натпреварот. Севиља постигна спектакуларен гол од слободен удар од околу 25 метри за водство од 2:0.

Голот кој Мајорка ја одведе во Ла Лига го постигна Партс во 82-та минута.

После последниот судиски свиреж секако следуваше големо славје.