Дома Фудбал Лига на шампиони Јувентус иако отпишан си најде ново место во четвртфиналето, Сити по безбедниот резултат од првиот меч патува во следната фаза (ВИДЕО)

И кога сите го отпишаа Јувентус, италијанскиот состав направи одличен потег, задавајќи последен удар вреден четвртфинале во ЛШ.

Екипата на Јувентус славеше против Тотенхем преку пресврт со 1:2, откако имаше отворен резултат по првиот меч кој заврши со резултат 2:2. На „Вембли“ резултатот го отвори Сон, а потоа Игуаин и Дибала се запишаа во листата стрелци за ново четвртфинале на „Старата дама“.

Манчестер Сити пак, иако загуби, лесно и рутински влезе во реваншот против Базел, со оглед на тоа дека од првиот меч понесе предност од 4:0. Гостите од Базел славеа вечерва на „Итхад“ со 1:2. Резултатот го отвори Жезус во 8. минута а Елиоуноуси израмни веќе во 17. минута. Победничкиот погодок беше дело на Ланг во 71. минута, иако веќе се беше залудно.