Дома Македонски спорт Мак фудбал Шок за Шкендија: Место лесно до спектакл со Селтик доживеаа катастрофа во Скопје

Македонскиот шампион Шкендија денес доживеа вистински шок на стартот од квалификациите во Лигата на шампионите.

Шкендија во Естонија победи со 0:1 и се очекуваше денес рутински да ја доврши работата, меѓутоа тоа не се случи. Номе Каљу во Скопје победи со 1:2 и поради голот на гости обезбеди пласман во следната фаза.

Шок за Шкендија стигна уште во шестата минута кога Уге донесе предност за гостите. Олеснување за тетовци стигна во 61-та минута кога Агим Ибраими резализираше пенал.

До последните минути Шкендија имаше обезбедено место во наредното коло кое ќе донесеше веројатно спекаткл против Селтик. Меѓутоа во 91-та минута Лилиу ја шокира Шкендија и погодува за голема победа на клубот од Тетово од 1:2.