Дома Македонски спорт Мак фудбал Шкендија патува со одлична предност, Најденов во финишот погоди за реми на Работнички!

liga evropa

Македонските претставници во квалификациите од Лигата на Европа денес ги одиграа своите натпревари.

Шкендија одигра одлично и во Финска ќе патува со предност од 3:1, додека екипата на Работнички запиша минимален пораз од 0:1.

Натпреварот за македонскиот претставник не започна баш најдобро, Финците преку еден комичен гол стигнаа до предност во 35 минута од натпреварот, десет минути подоцна Ибраими изедначи од пенал.

Екипата на Работнички во натпревар со по неколку шанси и на двете страни одигра 1:1 против Динамо Минск.

За „романтичарите“ ова реми може да се смета како добар резултат со оглед на тоа дека погодокот за изедначување го постигна Најденов во 92 минута со удар од белата точка.

Погодокот за гостите беше дело на Квачински во 53 минута. Освен тоа Работнички од 83 минута играше без исклучениот Сахити кој заработи црвен картон во 83 минута од средбата.