Дома Фудбал Светско првенство во фудбал Херојот на Аргентина откри што му кажал „селекторот“ Меси: Тој е лидер, најдобар е!

Toтален хаос, така новинарите во Аргентина ја опишуваа состојбата откако Хрватска ги победи со 3:0.

По овој натпревар Жорге Сампаоли само формално остана селектор на клупата, а составувањето на тимот, тактиката, па дури и замените (може да се види тука) ги превземаа Меси и Маскерано.

Новата Аргентина со пет промени во составот кој доживеа бламажа против Хрватска и со нова тактика заигра многу подобро во клучниот натпревар против Нигерија кој на крајот сепак тешко го добија со гол во 86 минута.

Меси на полувремето ги собра играчите околу себе и им ги објаснуваше задачите, а потоа на десет минути пред крајот Сампаоли токму него го праша дали Агуеро да влезе во игра.

Денес за медиумите Рохо откри дека за неговиот гол големи заслуги има говорот на Меси на полувремето.

„На секој од нас ни кажа дека должност е да превземеме одговорност и да шутираме од каде и да можеме, без оглед на позицијата. На мене конкретно ми кажа да напаѓам без оглед на се, истото ми го повтори и Маскерано. Го послушав и кога забележав дека топката доаѓа кон мене, шутирав со сета сила и на крајот за среќа бев прецизен“, изјави Рохо кој потоа уште еднаш го пофали Меси.

„Одлично ја чита играта, знае да превземе ризик. Тој е лидер, најдобар е“!