Дома Видео Фудбалер на Ајакс се посрамоти: Не погоди на празен гол од неколку метри! 🎥

Фудбалер на Ајакс се посрамоти: Не погоди на празен гол од неколку метри! 🎥

Фудбалерите на Ајакс во 16. коло од холандското првенство не успеаа да ја победат екипата на Зволе (2:2).

Во еден момент од натпреварот Ајакс водеше со 2:0, но не успеа таа предноста да ја задржи до крајот на натпреварот. Преку Брајан Бороби во 35-та и 48-ма минута постигнаа два гола, но Зволе со два гола во 69-та и 89-та минута израмни на 2:2.

Се за Ајакс можеше да биде поинаку ако Стивен Бергјус во 78-та минута погодеше од шанса каква што може да се посака. Тој на неколку метри од пред голот остана целосно сам, меѓутоа не погоди.