Дома Македонски спорт Мак фудбал Тежок пораз за фудбалерите до 17 години од Исланд

Тежок пораз за фудбалерите до 17 години од Исланд

Репрезентацијата на Македонија до 17 години претрпе тежок пораз на домашен терен од Исланд со 0:3 во квалификацискиот турнир на кој се домаќини.

Од почетокот до крајот Исланд беше подобриот противник на теренот и добро знаеше што сака, избраниците на Вујадин Станојковиќ константно беа во подредена улога. Нашите фудбалери губеа дуели на средината и грешеа во одбраната, а тоа малку што го создадовме во нападот не беше искористено.

После половина час игра Исланд веќе водеше со 0:2, прво Кјартсон во 25. минута, а потоа Гудјохсен ја погодуваа нашата мрежа. Тука веќе се најавуваше поразот.

Набрзо по почетокот на второто полувреме Гудјохсон погодува и за конечни 0:3. Следниот противник на Македонија е Франција за за три дена која денес без проблеми го совлада Луксембург со 4:0.

Македонија: Вргов, Мемиши, Мелиќи, Јовановиќ, Велков, Димитријевски, Љубевски, Манојлов, Елмас, Алији, Ајетович;

Резерви: Али, Алиу, Дејановски, Хаџибулиќ, Коцев, Младеновски, Подрграѓа, Сековски, Стојковски