Дома Фудбал Останато Скандал во Србија: Судијата ги „ограби“, па фудбалерите седнаа на теренот (Видео)

srbija

Скандал во првото коло од плеј-офот за шампион на Србија.

Во првото коло од плеј-офот Чукарички го пречека Раднички. Гсостите славеа со 3:2, но благодарение на судијата Илија Брдар.

Тој досуди крајно сомнителен пенал за Раднички во 50 минута и во таа прилика го исклучи фудбалерот на домаќините, Миладин Стевановиќ, а до крајот Чукарички беше буквално уништен. Црвени кратони добија помошникот тренер, Драган Шарац и централниот дефанзивец, Дарко Пушкариќ.

Во знак на протест поради судиската кражба играчите и тренерот на Чукарички во 77 минута седнаа на теренот. Ваквиот протест на фудбалерите може да се види на 11:20 од видеото. Потегот беше одобрен од навивачите.

Србите истакнуваат дека со ваквото судење се посрамотиле пред целиот свет бидејќи како што пренесуваат натпреварот бил следен од скаути на 20 европски клубови.