Дома Фудбал Италија „Росонерите“ грмат: Оштетени сме, каде е ВАР!? (видео)

„Росонерите“ грмат: Оштетени сме, каде е ВАР!? (видео)

Рома и Милан синоќа одиграа возбудлив натпревар, кој на крајот заврши без победник (1:1).

Милан прв победе со голот на Пјонтек, а „волчицата“ израмни во второто полувреме. Сепак, главна тема денес на Апенините е арбитражата на судијата Мареска.

Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓

Готово сите еминентни медуми се сложуваат дека Мареска ги оштетил „росонерите“ во две ситуации. Најпрво не досуди пенал при стартот на Коларов врз Сусо и не сакаше дури ни да се консултира со ВАР и да ја погледне снимката.

Втората спорна ситуација се случи во 80-та минута кога Пелегрини стартуваше од зад грб врз Сусо, а Мареска не му додели втор жолт картон, иако стартот беше за опомена.

Сепак, тренерот на „росонерите“, Џенаро Гатузо испадна џентлмен и на прашање за судиските грешки одговори:

„Не коментирам судиски одлуки. Чудно е зошто судијата не побара помош од ВАР. Па зошто служи ВАР-от, ако не за вакви ситуации!?“