Дома Фудбал Англија Прекрасен гол на Де Брујн за победа на „граѓаните“, „сините“ стравуваат за Мората! (Видео)

Дербито на седмото коло во Премиер лигата кое денес со почеток од 18:30 часот го одиграа Челзи и Манчестер Сити беше завршено со минимална победа на „граѓаните“.

Иако минимална може да се каже дека ова беше сосема заслужена победа на гостите од Манчестер. „Граѓаните“ беа подбриот противник на теренот во текот на сите 90 минути.

Покрај поразот, навивачите на Челзи сигурно се разочарани и поради повредата на Алваро Мората кој мораше да го напушти натпреварот после само нешто повеќе од половина час игра, тоа беше веројатно и најзначајниот момент во првите 45 минути во кои Челзи имаше иницијатива но не успеа да стигне до погодокот.

Во вториот дел работите не се променија, а таквата инцијатива избраниците на Пеп Гвардиола успеаа да ја искористат во 67 минута кога Кевин Де Брујн после неколку одлични проигрувања на работ од шеснаесетникот упати удар и со преркасен гол го совлада немоќниот Куртоа.

До крајот резултатот не се промени, па погодокот на Де Брујн се покажа како одлучувачки.