Дома Македонски спорт Мак фудбал Првенец за Реџиналдо и победа на Шкупи против Вардар, Нафиу го сруши Пелистер во финишот 🎥

Денес на програмата од првата македонска фудбалска лига се одиграа натпревари од 23. коло.

Шкупи во скопското дерби ја оправда фаворитската улога и го победи Вардар со 2:0. До водство домаќинот кој ги користи терените на ФФМ стигна преку првенецот на Реџиналдо во минута. Конечните 2:0 ги постави Глигоров после нешто повеќе од еден час игра.

Се до последните минути изгледаше дека Шкупи ќе се доближи до Шкендија на врвот, но сепак тетовци со гол во 87 минута на Нафиу дојдоа до победа против Пелистер од 1:0.

Македонија Ѓорче Петров доживеа вистински дебакл и дома од Силекс претрпе пораз со убедливо 0:3. Борец со минимални 1:0 славеше против Беласица која останува закована на дното и речиси сигурен патник во втората лига. Струга Трим Лум и Ренова одиграа 0:0.