Дома Македонски спорт Мак ракомет После Рејкавик, драма гледавме и во Скопјe, Исланд ни „извлече жива глава“

После Рејкавик, драма гледавме и во Скопјe, Исланд ни „извлече жива глава“

Репрезентацијата на Македонија одигра уште еден трилер натпревар против селекцијата на Исланд, но овој пат моравме да се задоволиме со бод.

Македонија започна послабо како и во Рејкавик, но на половина од полувремето успеавме да поведеме со 8:7, а веќе после дваесетина минути игра имавме два гола предност (10:8). Потоа следуваше еден прилично долг лош период за нас во кој десет минути не постигнавме ниту еден гол. Исланд на полувреме замина со предност од 10:11.

На почеток од вториот дел Исланд продолжи со добрата игра и за прв пат во овој натпревар имаше плус три гола предност (12:15).

Потоа ние започнавме полека да се враќаме за на 15 минути до крајот специјалистот за одбрана Велко Маркоски да постигне гол за намалување на 17:18, потоа следуваа два гола на капитенот на Кире Лазаров за наше водство од 19:18.

Во завршните пет минути се влезе со резултат 22:22, потоа беше и 23:23. Манасков реализираше контра за да поведеме со 24:23. Исланд успеа да се извлече и да изедначи на само три секунди до крајот.

Трите секунди не беа доволно време, постигнавме гол но откако секундите истекоа, па мораше да се задоволиме со бод. Сепак и ова реми ни оди во прилог за првото место во групата и пласман на Европското првенство во 2020 година.

Најефикасен кај нас беше Лазаров со осум гола, Манасков додаде четири, додека Борко Ристовски одбрани 12 удари.