Дома Македонски спорт Пораз на Македонија во првиот натпревар против Египет

Пораз на Македонија во првиот натпревар против Египет

Репрезентацијата на Македонија запиша пораз на првиот пријателски натпревар против Египет со 32:25.

Добро се држевме во првиот дел и бевме рамноправен противник, сепак во вториот дел Египет поради нашите грешки кон средината на полувремето почна да се „одлепува“.

Натпреварот започна со одбрани на Хандави и Митревски, првиот гол го постигнаа домаќините после неколку промашени напади, Талески беше стрелецот на воведниот гол за Македонија. После изедначената игра со серија од неколку голови на едната и другата страна Египет на пауза замина со два гола предност (12:10).

На стартот од вториот дел ние брзо израмнивме на 12:12. Се држевме се до 42. минута кога домаќинот почна да ја прави разликата и во 46. минута губевме со највисоки до тогаш 23:18 и се чини ова беше клучниот момент кога се реши победникот.

До крајот работите на теренот не се менуваа многу, во финишот шанса од Лазаров добија, Симоноски, Атанасијевиќ и Митев. Конечниот резултат како што споменавме на почетокот гласеше 32:25. Утре во исто време го играме вториот пријателски натпревар со Египет.