Дома Македонски спорт Мак фудбал ПМФЛ: Вардар и Шкендија славеа со по еден гол, Победа до важен триумф, реми на „пандевци“ и Пелистер

blazevski

Денес во терминот од 14:00 часот во македонското првенство беа одиграни четири натпревари.

Македонскиот актуелен шампион Вардар стигна до победа после три натпревари. Вардар во Скопје славеше победа против Ренова со минимални 1:0. Единствениот гол на натпреварот го постигна Блажевски.

Погдокот беше постигнат во 23 минута кога Максимов уфрли по земја од десната страна, а на вистинското место се најде Дејан Блажевски.

Лидерот Шкендија како и Вардар стигна до победа од 1:0 на свој терен во натпреварот против Силекс. Одлучувачкиот момент се случи во 16 минута кога Фазлагиќ со мајсторски удар надвор од шеснаесетникот го совлада голманот на гостите.

Прилепска победа по промената на тренерот стигна до триумд од 2:0 против Работнички на свој терен, додека Академија Пандев и Пелистер одиграа реми со по еден погодок и на двете страни.+