Дома Фудбал Италија Плеј-оф за Серија А: Одличната Цитадела ја „расплака“ Монца на Берлускони

Плеј-оф за Серија А: Одличната Цитадела ја „расплака“ Монца на Берлускони

Фудбалерите на Цитадела направија одлична предност после првиот натпревар во плеј-офот од Серија Б.

Вечерва Цитадела сп 3:0 беше подобра од Монца чиј сопственик е Силвио Берлускони и беше благ фаворит во овој натпревар. Балдини во 13. минута ги доведе домаќините во водство, асистент беше Вита, а истиот играч во 22 минута погоди за 2:0 на асистенција на Кастрати.

Во второто полувреме имаше интересни ситуации пред двата гола, а Балдини својот одличен настап го круниса со третиот гол за конечни 3:0 во 85. минута. Реваншот се игра на 20. мај.

Во второто полувреме се сретнаа Лече и Венеција.

Ќе потсетиме, директна промоција во Серија обезбедија Емполи и Салернитана, а плеј-офот ќе ни го даде одговорот кој ќе биде третиот патник.