Дома Фудбал Англија Натпревар на сезоната: Бристол и Хал натпреварот го завршија со – 10 гола! (Видео)

Неверојатен попладнево беше одигран во второто по ранг натпреварување во Англија – Чемпионшип.

Гледачите на „Ештон Гејт“ беа сведоци на вистински празник на фудбалот во рамките од 44 коло во Чемпиошип.

Во натпреварот помеѓу паднаа дури 10 погодоци, а освен голеадата натпреварот беше обележан и со пресврти.

„Тигрите“ стигнаа до предност преку Вилсон во 16 минута, а домаќинот до полувремето со головите на Пак и Диду направи целосен пресврт за 2:1.

После седум минути игра во вториот дел, Сенегалецот Диду го постигнува својот гол за водство од два гол на Бристол, меѓутоа само три минути подоцна Хал намалува на 3:2 благодарение на автоголот на Филдинг.

Кон средината на вториот дел Бристол повторно стигнува до водство од два гола разлика, но „тригите“ во период од 15 минути постигнаа три погодоци и беа на чекор од победа.

Сепак, Бристол во судиското продолжение со голот на Брајан кој беше 10-ти натпреварот изедначи на конечни 5:5.