Дома Фудбал Англија Навивачите на Арсенал го обвинија Баерн за „валкана игра“ на полувремето во реваншот

Eкипата на Арсенал вчера доживеа елиминација во Лигата на шампионите откако беше поразена со 1:0 од Баерн Минхен, претходно на првиот натпревар немаше победник (2:2).

Дел од навивачите на Арсенал на социјалните мрежи сега пишуваат за причините за поразот, а една теорија е посебно интересна.

Имено, фановите на „топџиите“ најдоа оправдување во тоа што на „Алијанц Арената“ на полувремето останале вклучени само прскалките на половината на која напаѓаа гостите.

Навивачите на клубот од Лондон тврдат дека со дополнителното топење на тој дел од тревникот се забавила играта и на фудбалерите на Баерн им биле отежнати нападите.

Сличен потег минатата година во декември направи Ливерпул кога Арсенал гостуваше на „Енфилд“.

Ќе потсетиме, во вчерашниот натпревар единствениот гол на натпреварот го постигна Џошуа Кимих.