Дома Фудбал Англија Мегваер се повредил, ќе го пропушти дербито на Манчестер

Мегваер се повредил, ќе го пропушти дербито на Манчестер

Хари Мегваер сигурно е најкритикуваниот играч во овој момент во светот, а не му беше корист ниту настапот за англиската репрезентација каде што играше во стартниот состав, меѓутоа не се прослави.

Против Германија во натпреварот кој заврши без победник 3:3, Мегваер прво погреши откако му ја додаде топката на противникот во нозете за потоа да го собори Мусиала и да направи пенал.

Хари Кејн по натпреварот изјави дека Мегваер последните десетина минути од тој натпревар ги одиграл скоро со една поради повреда.

„Во таква ситуација е што после секоја индивидуална грешка ќе биде уништен. Но, ние сме тим и стоиме еден позади друг. Мегваер имаше повреда на крајот и последните пет, десет минути ги одигра скоро со една нога. Тој е одличен карактер и горд сум на него поради тоа“, изјави Кејн после тој натпревар.

Дека Мегваер навистиан заработил повреда на тој натпревар денес потврди и менаџерот на Манчестер Јунајтед, Ерик Тен Хаг. На прес-конференција пред дербито со Манчестер Сити, стратегот на Јунајтед потврди дека Мегваер нема да биде во комбинација за овој натпревар поради повреда.

Засега не е објавено за каква повреда станува збор, но се очекува Мегваер да биде спремен за натпреварот по дербито кој го очекува Јунајтед.