Дома Македонски спорт Мак ракомет Македонија рутински против Грција за прво место во групата

Македонија рутински против Грција за прво место во групата

Македонските ракометари рутинским ја совладаа селекцијата на Грција со 27:23 и го осигураа првото место во групата, а воедно и се одмаздија за поразот во Кожани.

Нашите ракометари имаа лош старт на натпреварот, па јужниот сосед водеше со два гола во почетните минути, а во еден момент стигнаа и до +3. Сепак, првото израмнување стигна во финишот кога Македонија израмни на 9-9, а потоа направи и пресврт, па на полувреме амина со предност од 13-11.

Во вториот дел Македонија рутински ја одржуваше предноста и на крајот запишавме победа од четири гола разлика.

Кире Лазаров беше најефикасен со шест гола, Филип Талески и Жарко Пешевски имаа по пет, а Никола Митревски запиша 10 одбрани.

Македонија од претходно имаше обезбедено учество на Европското првенство, но со оваа победа го осигура првото место во групата