Дома Останати Кошарка НБА Лејкерси предводени од Леброн се вратија од -25 и победија!

Лејкерси предводени од Леброн се вратија од -25 и победија!

Лос Анџелес Лејкерси на гостувањето кај Портланд славеа со 121:112 враќајки се од 25 поени разлика. Одличен натпревар одигра Леброн Џејмс.

По првиот период Лејкерси имаа предност, меѓутоа во вториот имаа неверојатен пад и примија 45 поени, а постигнаа само 13. Портланд на полувремето водеше со 25 поени разлика и таа предноста ја одржуваше до воведниот дел на третата четвртина.

Високата разлика тогаш почна да се топи, а Лејкерси заиграа многу подобро и ја анаулираа огромната негатива.

Иако наполни 38 години Леброн беше моторот на својот тим и постигна 37 поени, додавајќи уште 11 скокови. Треба да се додаде и дека на последните десет натпревари Леброн има просек од над 35 поени. Во редовите на Портланд Симонс беше најефикасен со 31 поен.