Дома Останати ЗОИ: Историја – натпреварувачка освои златен медал во два различни спорта!

ЗОИ: Историја – натпреварувачка освои златен медал во два различни спорта!

Натпреварувачката од Чешка, Естер Ледецка (22) утрово испиша историја на Зимскиот олимписки игри.

Имено, таа е првата натпреварувачка која успеала да слави во два различни спортови на исти Зимски олимписки игри. Ледецка прво освои златен медал во супервелеслаломот во алско скијање пред една недела, а денес победи и во велеслаломот во даска на снег, дисциплина во која беше помеѓу фаворитите.

Ледецка доминираше и оствари најдобро во квалификациите, во полуфиналето беше подобра од Гермнаката Тереси Рамон Хофмисер, која не ја заврши трката, додека во финалето за 46 стотинки беше подобра од уште една Германка, Селин Јорг (30).