Дома Останати Кошарка НБА Два одлични натпревари во НБА, се радуваа Бостон и Оклахома (ВИДЕО)

Два одлични натпревари во НБА, се радуваа Бостон и Оклахома (ВИДЕО)

Вчера во најсилната кошаркарска лига во светот беа одиграни само два натпревари и во двата видовме одлични кошарка.

Во „ТД Гарден“ Бостон го победи Лос Анџелес Клиперси после продолженија со резултат 141:133 додека во вториот натпреварот Оклахома славеше против домаќинот Њу Орлеанс со 123:118.

Селтикси и Клиперси одиграа неизвесен натпревар. Во текот на првото полувреме, ниту еден тим не направи посериозна разлика, а тоа прв пат се случи во третата четвртина кога домаќините стигнаа до плус 10. Сепак гостите кон крајот на истиот период се вратија во натпреварот и во текот на последната четвртина гледавме изедначен натпревар кој на крајот отиде во продолженија.

Во тој период домаќинот подобро се снајде и дојде до победа од 141:133. За Селтикси ова беше 38. победа ,а со оглед дека имаат и 16 порази во овој момент се наоѓаат на третата позиција на Истокот. Клиперси останаа на истото место на Западот со скор од 37:18.

Треба да се каже дека на овој натпревар имаше неколку кошаркари кои постигнаа повеќе од 30 поени. Кај Селтикси тоа беа Татум (39) и Смарт (31), додека за Клиперси бројката од над 30 поени ја надмина Вилијамс (35).

Во вториот натпревар Њу Орлеанс беа поразени на домашен терен од Оклахома со 118:123.

И ова беше прилично изедначен натпревар. Гостите имаа предност во поголемиот дел од натпреварот, но таа не беше повисока од осум поени и домаќините брзо фатија приклучок.

Пеликанси лесно го губат чекорот за плеј-офот и се наоѓаат на 11. позиција со пет бода помалку од Мемфис кој е на осмата позиција. Најефикасен на натпреварот беше Зион Вилијамсон со 32 поени, додека кај Оклахома Галинари уфрли 29 поени.