Дома Останати Кошарка НБА Далас ја запиша една од најголемите победи во историјата, Дончиќ за 25 минути стигна до дабл-дабл

Лука Дончиќ уште еднаш демонстрираше моќ.

Во четвртата најубедлива гостинска победа во историјата на Далас од 122:84 кај Шарлот, Словенецот стигна до дабл-дабл учинок

Посебно импресивно е што Дончиќ до учинокот од 18 поени и 10 скокови стигна за само три четвртини, поточно 25 минути игра. Додаде уште четири асистенции, а оди игра шутираше 7/16, за тројка 3/7.

Со оглед на тоа дека пред последната четвртина, Далас имаше предност од 29 поени, Дончиќ доби одмор до крајот на натпреварот.