Дома Фудбал Англија Вест Хем се препороди против Тотенхем, Евертон не можеше против Челзи (Видео)

Вест Хем се препороди против Тотенхем, Евертон не можеше против Челзи (Видео)

Челзи без проблеми славеше против Евертон со 2:1 во рамки на Лига Купот и се пласираше во осминафиналето.

Првиот гол беше дело на Рудигер во 26. минута. Вториот погодок за „Плавите“ го постигна Вилијан во 93. минута, а само една минута подоцна, гол за гостите постигна и Калверт.

Во вториот меч закажан за вечерва, лондонски Вест Хем доживеа преродба совладувајќи го Тотенхем со 2:3.

Сисоко во 6. минута на домашниот состав му донесе водство, а двојната предност пристигна преку Деле Али во 37. минута.

Во второто полувреме се случи пресврт. Најпрво во 55. минута Ајде погоди за 2:1, потоа беше прецизен за реми резултат и во 60. минута. Конечниот резултат го постави Огбона во 70. минута од мечот.