Дома Фудбал Германија Баерн Минхен тоне, Леверкузен ја допре титулата

Баерн Минхен тоне, Леверкузен ја допре титулата

Баер Леверкузен е на чекор до титулата во Бундеслигата, откако денес запиша победа, а Баерн Минхен беше поразен од Ханденхајм.

Разликата меѓу Леверкузен и Баерн сега е 16 поени, па „фармацевтите“ наредниот викенд може да ја прослават шампионската титула.

Баер Леверкузен славеше на гостувањето кај Унион Берлин со гол во осмата минута од судиското надополнување во првото полувреме, а стрелец беше Вирц од пенал.

Баерн Минхен имаше предност од 2:0 на плувремето со головите на Хари Кејн и Гнабри, но потоа во вториот дел Ханденхајм направи неверојатен пресврт за победа од 3:2.