Дома Фудбал Репрезентации Асистенција каква што не се гледа често: Чалханголу намести гол со ножички (ВИДЕО)

Репрезентацијата на Турција се наоѓа пред победа на свој терен во натпревар од групата Х против Молдавија во квалификациите за Европското првенство во 2020.

Првото полувреме беше завршено со 2:0, а Турција до водство стигна во 24-тата минута.

Хакан Чалханоглу кој е познат по спектакуларните голови од далечина, сега со ножички му асистираше на Калдирим кој погоди за 1:0.

Две минути подоцна веќе беше 2:0, стрелец беше Тосун после асистенцијата од Јилмаз.

На отварањето на второто полувреме Јилмаз промаши пенал, но Тосун го постигна својот втор гол и зголеми на 3:0.