Дома Фудбал Италија Јувентус ќе игра пред празни трибини и нема да им ги врати парите на навивачите

Јувентус ќе игра пред празни трибини и нема да им ги врати парите на навивачите

Како што е веќе познато, пет натпреари од италијанската Серија А кои се играат викендов ќе се играат без публика поради опасноста од дополнително ширење на коронавирусот. Помеѓу откажаните натпревари е и дербито помеѓу Јувентус и Интер.

Покрај натпреварите од Серија А без гледачи ќе се одигра и натпреварот помеѓу Интер и Лудогорец во Лигата на Европа.

Јувентус од продажбата влезници за  дербито со Интер според информациите на „Газета дело Спорт“ заработил три милиони евра и тие пари нема да се вратат кај навивачите иако тие нема да бидат во можност да присуствуваат. Раководството на Јувентус наводно одлучило дека не е соодветно клубот да го изгуби приходот поради одлуката на федерацијата.

Од друга страна Интер веќе започна да ги враќа парите на навивачите кои купиле билет за натпреварот со Лудогрец.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Дибала за битката со коронавирусот: Едвај дишев и имав болки во мускулите

Ѕвездата на Јувентус, Пауло Дибала беше еден од играчите од Серија А кои беа позитивни на …