Дома Македонски спорт ЗОИ: Јада шансата ќе ја бара на 15 километри, Македонецот убедливо последен на спринтот

ЗОИ: Јада шансата ќе ја бара на 15 километри, Македонецот убедливо последен на спринтот

0

Ставре Јада не помина добро на првиот свој настап во Пјонгчанг.

Македонцот заврши на 79 место од 80 натпреварувачи, но еден од натпреварувачите беше дисквалификуван, па така Јада е последен.

На спринтот во класичен стил, Јада оствари време од 4:23.85 и со тоа имаше заостанување од 18 секунди во однос натпреварувачот кој беше пред него. Кога во прашање е разликата зад победникот, Јада заостануваше минута и 15 секунди.

Сепак, треба да се истакне дека оваа дисциплина не е најсилна страна на Јада и подобар пласман сигурно дека очекуваме на трката на 15 километри која на програмата е во петок.


Следете го Sportski.mk и на


Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Вајлдер: Претходно ме избегнуваа, а сега ме молат да се борам против Џошуа

Деонтај Вајлдер (33) ја одбрани титулата на 1-ви декември во Лос Анџелес за појасот во теш…