Дома Останати Тенис Ѓоковиќ ја освои титулата, а потоа се фотографираше со четири тениски легенди – еден од нив му посакуваше пораз (ФОТО)

Ѓоковиќ ја освои титулата, а потоа се фотографираше со четири тениски легенди – еден од нив му посакуваше пораз (ФОТО)

djokovic

Новак Ѓоковиќ доминантно стигна до титулата на Австралија Опен откако без поголеми проблеми вчера во финалето го совлада Рафаел Надал.

Австралиската тениска легенда Емерсон посакуваше пораз на Ѓоковиќ во финалето со цел тој да остане прв по бројот на титулите.

„Не сакам Новак да победи. Немам многу рекорди во моја сопственост во кариерата, а тој е млад и се уште може да постави нови. Ќе се обидам да ја убедам тениската федерација на Австралија да не му дозволи да учествува наредната година“, се пошегува Емерсон пред мечот.

Сепак, после натпреварот откако Ѓоковиќ го освои трофејот тој и уште три легенди (Кен Розвел, Род Лајвер и Френк Сеџмен) се фотографираа со Ѓоковиќ.

За Новак титулата во Мелбурн беше седма во кариерата на овој турнир.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Луд меч во Токио: Чилиќ дојде до победа откако не искористи 10 меч топки!

Хрватскиот тенисер Марин Чилиќ одигра луд меч на Олимпските игри во Токио. Чилиќ успеа да …