Дома Останати Ѓоковиќ се намачи, но се пласира во четвртфинале на Австралија Опен

Ѓоковиќ се намачи, но се пласира во четвртфинале на Австралија Опен

Најдобриот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ се намачи против Данил Медведев, но се пласираше во четвртфиналето каде го чека Каи Нишикори.

Ѓоковиќ после голема битка која траеше 3 часа и 15 минути, со вкупни 3:1 успеа да го победи Медведев. (6:4, 6:7, 6:2 и 6:3).

Ѓоковиќ го доби првиот сет, Медведев најсериозен отпор пружи во вториот сет кој му припадна во тај-брејкот. Србинот потоа лесно со 6:2 го освои третиот сет.

Младиот Русин немаше сили во четвртиот сет кој му припадна на Ѓоковиќ со 6:3 за пласман во четвртфиналето.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Австриски фудбалер тврди: Одлуката да признаам дека сум геј е најдобрата која сум ја донел

Енди Бренан во мај 2019 година стана првиот австриски фудбалер кој призна дека е геј. Овој…