Дома Останати Тенис Ѓоковиќ после пет сета се избори за финале на УС Опен!

Ѓоковиќ после пет сета се избори за финале на УС Опен!

Најдобриот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ се пласираше во финалето на УС Опен откако во пет сета го победи Александар Зверев 4:6,6:2, 6:4, 4:6, 6:2.

После големата борба која траеше повеќе од три ипол часа Новак успеа да го совлада незгодниот Германец и се најде на чекор од историја и освојување на 21. Грен слем во кариерата.

Зверев го победи Ѓоковиќ во Токио, а добро стартуваше и во Њујорк. Ја искористи шансата за брејк во деветиот гем од првиот сет и потоа сервираше за освојување на првиот сет со 6:4. Меѓутоа како и во претходните мечеви, Ѓоковиќ се разбуди после изгубениот сет. Наредните два ги реши во своја корист (6:2, 6;4). Мечот сепак не можеше без драма. Зверев прави брејк на почетокот на четвртиот сет и го зачува до крајот па изедначува на 2:2.

Во последниот сет премногу неизвесност немаше. Новак убедливо го доби со 6:2 и се пласираше во финалето.

Во финалето Ѓоковиќ ќе игра против Данил Медведев.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Преговорите започнаа, Конте спремен да го преземе Манчестер Јунајтед

Италијанскиот стратег Антонио Конте е спремен да седне на кормилото на Манчестер Јунајтед …