Дома Останати Ѓоковиќ: Забрана за настап на УС Опен? Можеби е замешана политиката

Ѓоковиќ: Забрана за настап на УС Опен? Можеби е замешана политиката

Новак Ѓоковиќ повторно зборуваше чудните правила кои важат за влез во САД поради кои не може да настапи на последниот годинешен гренд слем турнир, УС Опен.

Ѓоковиќ нема да добие посебна дозвола за учество во САД поради неговата одлука да не се вакцинира, но американските тенисери кои не се вакцинирани ќе можат да играат.

Ѓоковиќ отворено се посомнева во таквите правила и дека тоа може да е политика.

„Зборував со Сандгрен во последните денови и сакам да му се заблагодарам за поддршката. Тоа што го кажа има значење. Ако на невакцинираните тенисери не им е дозволено да играат на Ју-Ес опен, тогаш тоа важи за сите. Не гледам медицинска логика зад ова. Како ќе игра Сандгрен, а јас нема да настапам? Можеби зад ова стои политичка игра“, кажа Ѓоковиќ.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Хуркач го елиминираше Кирјос од Монтреал

Полскиот тенисер Хуберт Хуркач го совлада Австралиецот Ник Кирјос со 2:1 во сетови 7:6 (4)…