Дома Останати Ѓоковиќ го освои Рим за рекордна Мастерс титула

Ѓоковиќ го освои Рим за рекордна Мастерс титула

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ го освои Мастерсот во Рим, откако во финалето беше подобар од Аргентинецот Диего Шварцман со 7:5, 6:4.

Ова петта титула на Србинот во Рим и 36-та Мастерс титула со што го мина Рафаел Надал.

Шварцман почна фантастично со два брејка на сервис на Ѓоковиќ и водство од 3:0, но потоа следуваше камбек на Србинот, кој го освои првипт сет со 2:0.

Вториот сет Ѓоковиќ рутински го освои со 6:3, иако после мечот призна дека играта во финалето не била на највисоко ниво.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

НЕВЕРОЈАТНО: Кабиб вечерва победил со скршено стапало!

Кабиб Нурмагомедов го победи Џастин Гатје и објави пензионирање. Првиот човек на УФЦ, Дајн…