Дома Фудбал Шпанците тврдат: Договор е постигнат, Валверде е пред нов ангажман!

Шпанците тврдат: Договор е постигнат, Валверде е пред нов ангажман!

Eрнесто Валверде после шест месеци ќе се врати на тренерската работа.

Искусниот стратег е слободен од кога доби отказ во Барселона, а сега изгледа одново ќе работи во Валенсија. Во претходните денови Валверде и неговите соработници преговараа со Валенсија и се води кон тоа дека Валверде ќе седне на клупата на овој шпански клуб.

Валенсија е во криза после паузата и во клубот веруваат дека токму Валверде е најдобра опција да ги врати на старите патеки.

Името на Валверде е исклучително ценето во шпанскиот фудбал. Тој освои две титули во низа со Барселона, шпански куп и Суперкуп на Шпанија. Претходно со голем успех ги водеше Атлетик Билбао и Олимпијакос.

Медиумите во Шпанија тврдат дека е само прашање на денот кога Валверде ќе биде именуван за тренер на Валенсија. Во овој момент Валенсија се наоѓа на осмата позиција во Ла Лига.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Гвардиола: Еднаш заедно вечеравме со Клоп, му се восхитувам

Пеп Гвардиола му се поклони на Јирген Клоп пред натпреварот помеѓу Ливерпул и Манчестер Си…