Дома Фудбал Шок за Ливерпул: Со Клоп си заминува и најголемата ѕвезда на клубот

Шок за Ливерпул: Со Клоп си заминува и најголемата ѕвезда на клубот

Крилниот напаѓач на Ливерпул, Мохамед Салах има намера да го напушти англискиот клуб во летниот преоден рок.

Како што објави „The Sun“, одлуката на Египќанецот е поврзана со заминувањето на тренерот на „црвените“, Јирген Клоп. 


Кој ќе биде новиот шампион, Сити или Арсенал? ↓↓↓


Претходно се дозна дека германскиот стручњак ќе го напушти клубот на крајот од сезоната 2023/24.

Главен претендент за Салах е Ал-Итихад. Раководството на клубот од Саудиска Арабија е подготвено да плати 233 милиони евра за играчот.

Сезонава 31-годишниот Салах одигра 38 натпревари на кои постигна 24 гола и имаше 13 асистенции. Договорот на фудбалерот со тимот е до крајот на јуни 2025 година. 

Порталот „Transfermarkt“ ја проценува вредноста на Салах на 65 милиони евра.

Ливерпул е трет во англиското првенство со 71 бод од 32 натпревари. Лидер е Манчестер сити со 73 бода. 

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Чави потврди: Неговата иднина во Барселона е неизвесна!

Сезоната заврши за Барселона, но изгледа дека турбуленциите се уште не поминале. Сеуште не…