Дома Фудбал Чудото од дете на Милан за три сезони постигна 791 гол

Чудото од дете на Милан за три сезони постигна 791 гол

Инстаграм профилот на Pro Future Stars го претстави чудото од дете кое се развива во фудбалската академија на Милан.

Неговото име е Андреа Костјук, со италијанско-украинско потекло, има 12 години и со години бележи неверојатни бројки.


Германија гази и најавува битка за титула! ↓↓↓


Треба да се нагласи дека на натпреварите на децата на таа возраст се постигнуваат многу голови на фудбалски нивоа, но она што го прави едно дете чиј пример е Андриј Шевченко, Украинецот кој остави длабока трага во Милано, е навистина неверојатно.

Ова чудо од дете оваа сезона постигна 238 гола на 41 натпревар. Да биде се поимпресивно, оваа сезона му е и најслаба по голови, ако се погледне вкупниот број на последните три што ги одигра меѓу врсниците.

Тој беше подобар во сезоната 2021/22. во кој постигна 265 гола, а посебно неверојатна беше претходната сезона кога постигна 295 голови. Вкупно ова изнесува 791 гол во последните три сезони, а за се да биде уште повпечатливо, на тоа треба да се додаде и бројот на асистенции. Во тие три години тој 242 пати им асистираше на соиграчите.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Погба е скршен: Мртов сум, не постојам! 🎥

Славниот Пол Погба ја шокираше јавноста со своето излагање пред ТВ камерите. Францускиот г…