Дома Останати Ракомет Червар шокиран од смртта на Сарачевиќ: Не ми е јасно, беше вистински спортист

Червар шокиран од смртта на Сарачевиќ: Не ми е јасно, беше вистински спортист

Смртта на легендарниот хрватски ракометар, Златко Сарачевиќ предизвик шок на целиот простор на поранешна СФР Југославија.

После шокантната вест се огласи и Лино Червер кој не може да си поверува дека Сарачевиќ не е повеќе помеѓу нас.

„Не ми е јасно, во шок сум. Знам деке не беше болен, вистински пример за спортист и ракометар. Ми беше помошник на Европското првенство 2018. Најважно е што беше голем човек, на никого му немаше кажано лош збор и никој не може за него да каже нешто лошо. Не го кажувам ова затоа што него го нема, туку затоа што е вистина“, изјави Червар.

Сарачевиќ почина вчера откако му се слошило по натпреварот во кој неговата Подравка славеше против Локомотива Загреб.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Ракомет

Проверете

Алушовски бесен на тајм-аут: Што е ова бе?! Што играте!? 🎥

Вардар вчера одигра лош натпревар и беше поразен во СЕХА лигата од Мотор. Во еден тајм аут…