Дома Топ вести Чедомир Јаневски ќе биде прв селектор на Јужна Африка на два натпревари

Чедомир Јаневски ќе биде прв селектор на Јужна Африка на два натпревари

Maкедонскиот стратег Чедомир Јаневски неодамна доби нов ангажман како асистент во фудбалската репрезентација на Јужна Африка, а сега ќе има можност да биде и прв селектор на две пријателски средби.

Во Јужна Африка Јаневски ќе биде асистент на Хуго Брос со кого соработуваше и во Белгоја, меѓутоа главниот стратег нема да биде присутен на првите два натпреари, а Јаневски ќе има улоган а прв тренер.

69 годишниот Брос на почетокот на јуни треба да биде во Белгија каде што ќе ја прими втората ковид-вакцина и тоа е причината поради која Јаневски ќе биде прв стратег во тие две средби.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Топ вести

Проверете

Ништо од бронза: Македонија поразена од Србија

Србија славеше со 34-29 против Македонија во битката за бронзен медал на Медитеранските иг…