Дома Фудбал Чави до ѕвездите на Барселона: Не сакате во Австралија? Оставете пет милиони евра и нема да одиме…

Чави до ѕвездите на Барселона: Не сакате во Австралија? Оставете пет милиони евра и нема да одиме…

Во првата сезона на клупата на Барселона, Чави заврши на второто место во шпанската Примера, зад Реал Мадрид. Зад Каталонците и шпанскиот стратег е една турбулентна сезона.

Еден од главните проблеми за Чави беше несигурната финансиска состојба која носеше незадоволство кај играчите. Раководството на сите начини се обидува да ја поправи ситуацијата, со таа цел беше одигран и пријателски натпревар против екипа составена од најдобрите фудбалери во австралиската лига.

Од тој натпревар Барселона инкасирше пет милиони евра, меѓутоа играчите не биле задоволни што требало да поминат толку долг пат за еден пријатлски натпревар. Тогаш Чави отворено им порачал која е целта на натпреварот.

„Го играме овој натпревар за да помогнеме на клубот. Ако не сакате да патувате во ред, ставете пет милиони евра на маса ќе ги однесам кај претседателот и нема да одиме во Австралија“, зборувал Чави.

Тој натпревар се одигра во Сиднеј пред повеќе од 70.000 гледачи, а Барселона славеше со 3:2 со головите на Дембеле, Траоре и Фати.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Роналдо: Да не беше Спортинг ќе работев во Мекдоналдс, морам да се оддолжам на тој клуб

Додека се шпекулира каде Роналдо би можел да игра во следната сезона, тој самиот откри во …